2012-12-23 13:04
 Oceń wpis
   

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia 


2012-12-15 18:49
 Oceń wpis
   

Myśl endecką jako receptę na odnowienie (odrodzenie) Polski zaprezentował na początku grudnia w moim mieście Rafał Ziemkiewicz - dziennikarz, publicysta, literat. Konserwatywny liberał jak siebie określa, stąd bliski światopoglądowo, wydaje się człowiekiem prawdziwym i zapewne tak jest. Nieprzypadkowo podnoszę ten aspekt, niezwykle ważny w kontekście odbioru społecznego i zapotrzebowania na takowe źródła informacji, szczególnie zaś dotyczy to ludzi mediów.
Rafał Ziemkiewicz analizuje sytuację naszego kraju, tego co się dzieje w obszarze gospodarki, stosunków społecznych i polityce, wywodząc logiczny wniosek, iż wszelkie zachodzące w nim procesy naznaczone są syndromem państwa postkolonialnego. Pogląd ten znany jest z twórczości tego autora, a receptą jest praca organiczna, stowarzyszanie się, działanie społeczne w wielu zakresach, edukowanie. Tutaj zatem należy podkreślić wielką wagę pracy samorządowej.

 źródło: ks.R.Sorkowicz

Autor neguje też rolę liderów jako niezbędnych elementów procesów społecznych. Można się z tym zgadzać lub nie tym bardziej, że na przykład wielu liderów samorządowych w naszym kraju wykreowano sztucznie, rysując ich przy tym w kontraście: zły urząd dobry wójt. Wiemy jednak że nie jest to kontrast prawdziwy, a jego propagatorzy zwykle służą złej samorządowej sprawie.

Tagi: samorząd, rafał ziemkiewicz, Myśli nowoczesnego endeka