2014-12-29 14:53
 Oceń wpis
   

 Co prawda z ponad miesięcznym opóźnieniem, ale wydarzenie było na tyle ważne, że mimo wszystko warto je odnotować w zbiorowej pamięci. W dniu 6 listopada w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbyła się prezentacja książki W różnorodności bogactwo  - zbioru tekstów przyjaciół dla jubilata Pawła Bartnika. Tak niespotykana pozycja wydawnicza tylko podkreśla nietuzinkowość jego osoby, wywodzącej swe zawodowo-nauczycielskie korzenie ze szkoły w powiecie stargardzkim. Paweł Bartnik jest absolwentem Wydziału Humanistycznego WSP w Szczecinie, polskim politykiem, nadto samorządowcem, cenionym działaczem sportowym, autorem wielu publikacji historycznych, szczecińskim radnym wielu kadencji, byłym wiceprezydentem tego miasta, byłym szczecińskim wicekuratorem, a potem kuratorem oświaty.

"W różnorodności bogactwo"

Cóż nadto wyjątkowego o Pawle Bartniku? Z zawodu historyk, pracował w pierwszych latach po studiach jako nauczyciel w szkole w naszym powiecie, w Reptowie. Zapewne wszyscy, którzy się z nim choć incydentalnie w swoim życiu spotkali, bez znaczenia w jakiej części Polski czy świata, zapamiętali kilka barwnych opowieści czerpanych z doświadczeń wiejskiego nauczyciela. O tym także można przeczytać w książce wydanej z okazji jubileuszu 55 urodzin Pawła Bartnika, do której teksty napisali jego przyjaciele, m.in.: ks. Andrzej Offmański, prof. Kazimierz Kozłowski, prof. Ireneusz Kojder, Bartłomiej Sochański, Bogna Skarul, Jan Macholak, Małgorzata Machałek, Małgorzata Gwiazdowska, Bogdan Twardochleb, Wiesław Piesiak, Andrea Gronwald, Elżbieta Marszałek, Sławomir Osiński, Robert Szych oraz małżonka Hanna. Pośród nich nauczycielki Zespołu Szkół Publicznych w Reptowie, Lilianna Janeczek była dyrektor szkoły oraz Maria Szyndlarewicz, oddając w zupełności osobowość jubilata, napisały, cyt: Ma się czasami to szczęście i trafia się na wspaniałych ludzi my miałyśmy. Inspirujący do podejmowania kolejnych zadań, niezmiennie zaangażowany w pracę na rzecz rozwoju wielu ludzi, wnoszący nowe pomysły i wskazujący na rozwiązania, nauczyciel dla nauczycieli niezależnie od przedmiotu, niezwykle pracowity i wrażliwy, bezinteresowny, mediator, dociekliwy w poszukiwaniu prawdy Paweł.[...] Odejście Pawła ze szkoły nie oznaczało całkowitego jej i nas opuszczenia. Przyjeżdżał, opowiadał, wspominał, wspierał, jak tylko potrafił najlepiej. Niezależnie od zajmowanych stanowisk i funkcji, znajdował czas i energię na spotkania w Reptowie.

Książnica Pomorska, 6 XI 2014

Przypomnieć również należy, że Paweł Bartnik jest przyjacielem stargardzkiej braci lekkoatletycznej, samorządowej jak również inicjatorem i współautorem monografii Związku Inwalidów Wojennych Oddział w Stargardzie Szczecińskim. Jest zatem samoistnym, ciągle związanym sercem z naszym powiatem i miastem, gminą, dobrowolnym tych zbiorowości ambasadorem. 

Tagi: Paweł Bartnik, Lilianna Janeczek, Maria Szyndlarewicz, w różnorodności bogactwo