2017-05-22 23:05
 Oceń wpis
   

Choć to tylko ranking (aczkolwiek kolejny bardzo korzystny), ale w tej dziedzinie jest najbardziej radującym potwierdzeniem prawidłowości dotychczasowej pracy kadr pedagogicznych naszych szkół jak również działań władz Gminy Kobylanka w oświacie. Uznanie dla Gminy poprzez sklasyfikowanie jej na 12 miejscu prestiżowego rankingu "Miejsc przyjaznych edukacji", a przede wszystkim jej awans z 1061 miejsca w 2014 roku na miejsce 12 w skali 2 tysięcy gmin w naszym kraju, pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość, zapewnioną dobrym poziomem nauczania w Gminie.

Czy rzeczywiście jednak coś się pozytywnego stało z oświatą, czy to tylko zbieg okoliczności? Czy naprawdę w obecnej kadencji władz nastąpiły w Gminie kluczowe zmiany na lepsze i czy polegały one jedynie na wymianie zardzewiałego godła w holu szkoły w Reptowie? Znamy odpowiedzi na te pytania, a wspomniany ranking niech będzie zaistnienia pewnych faktów pierwszym symptomem. I nie jest to objaw buty i chwilowej euforii po odsłuchaniu dzisiejszej audycji w Radio Szczecin, a pewności nad planem działań i świadomości celu w zarządzaniu oświatą.

 

Instytucją rankingową jest, jak czytamy na jej witrynie internetowej, cyt.: "Evidence Institute jest fundacją zajmującą się rzetelnymi badaniami oświatowymi oraz promowaniem najlepszych praktyk edukacyjnych. Wspieramy szkoły i samorządy oraz rozwijamy nowoczesne rozwiązania łączące edukację ze światem IT i badań. Nasz dorobek akademicki i przygotowanie metodologiczne idą w parze z praktyką. Stawiamy na najlepsze sprawdzone rozwiązania. Mamy bogate doświadczenie międzynarodowe, a nasza kadra zajmowała się realizacją największych badań oświatowych na świecie PISA. Eksperci Evidence Institute związani są z czołowymi polskimi uczelniami i współpracują z instytucjami badawczymi z Europy i USA. Nasze działanie kierujemy do szkół, samorządów, firm i organizacji, którym zależy na podniesieniu jakości edukacji w Polsce."

Ranking EI w 2017 r.

Dalej: "Celem rankingu jest wskazanie tych samorządów, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie. Nie zawsze oznacza to najwyższe wyniki, bowiem szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami. Metodologia rankingu bierze to pod uwagę i dzięki niej możemy wskazać miejsca o wysokiej jakości nauczania. Miejsca, gdzie wysiłek szkół, nauczycieli i samorządów jest większy i przynosi lepsze efekty. Są to wreszcie miejsca, które znalazły klucz do tego, żeby współpracować dla dobra uczniów tworząc nową jakość."

Ranking 2017

Audycja w Radio Szczecin, cz.1

Audycja w Radio Szczecin, cz.2

Tagi: ranking, Gmina Kobylanka, Miejsce Przyjazne Edukacji


2017-05-01 13:19
 Oceń wpis
   

 Gmina Kobylanka wraz z innymi wybranymi 31 samorządem, bierze udział w pilotażu projektu pn. Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów. Projekt ten realizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich w ramach Priorytetu Inwestycyjnego 10i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Udział kadry zarządzającej oświatą gminną ma na celu jej wsparcie we wspomaganiu szkół, a wymiernym efektem pilotażu będzie sporządzenie dla Gminy Kobylanka planu podnoszenia jakości oświaty oraz wspomagania szkół w zakresie kompetencji kluczowych uczniów. Projekt potrwa do 2018 r.

 
Tagi: Gmina Kobylanka, pilotaż ORE, kompetencje kluczowe